ענפי החקלאות במושב

 | עדכון אחרון: 28/06/2023 20:24

מושב לכיש משמר מורשת של אלפי שנים ומתבסס על גידול ענבים.

מזה עשרות שנים, כמעט מאז הקמתו, מגדלים בלכיש ענבים תחת המותג המוביל בישראל "ענבי טלי" - מפעל השיווק של מושב לכיש אגודה חקלאית שיתופית.

חברי המושב מעבדים למעלה מ-5,000 דונם של כרמים, עם מגוון גדול של זני ענבים - אדומים וירוקים. הענבים של לכיש הם ממובילי השוק, ההיי-טק של החקלאות, וכוללים זנים שגדלים בטכנולוגיות חדשות של כיסויים מוקדמים ומאוחרים. אנו עוסקים גם בפתוח של זנים חדשים עם חברות מחו"ל ויבואם לארץ, ענבים בעלי טעם ואיכות משופרת. לצד הקפדה על איכות הסביבה, עמידה בתקני איכות והדברה מבוקרת ומפוקחת. מערך השיווק המשוכלל מנוהל במשותף כשלצד העקרונות העסקיים עומדים לנגד מנהליו עקרונות של עבודה משותפת ועזרה הדדית.

כמו כן משווקת ״ענבי טלי״ כ-4,000 טון ירקות, כ-1,000 טון פירות וכ- 14,000 טון ענבים בנוסף מייצאת (באופן ישיר) כ-500 טון ענבים.

בנוסף מגדלים בלכיש גם פרחים - למעלה מ-600 דונם של פרחים, 500 דונם פרחי שעווה ו-100 דונם ירוקים, המיוצאים לבורסת הפרחים בהולנד תחת המותג Tali Group.

בנוסף מגדלים בלכיש רימונים, אספרגוס לזרעים, ירקות, חממות ירק, ורדים להפקת מי ורדים ועוד. לצידם, משקים חקלאיים שמתפרנסים מרפת, דיר, מכוורת, עדר בקר אשר שומר על שטחי המושב.

לרשות החקלאים עומד מאגר מים של מיליון מאה קו"ב מים מושבים, שהוקם ביוזמת המושב ובשיתוף מקורות וקק"ל ונותן מענה למחסור במים לחקלאות, וולאחרונה הצטרף מאגר נוסף - מאגר רמת שריון -  מים מושבים בנפח של 5 מיליון קו״ב לטובת מושב לכיש ו-11יישובים נוספים באזור.

במושב שטחי פלחה, שהם גידול משותף, ממנו נהנים כל המשקים החקלאים - 9,500 דונם של גידולים שונים - חיטה, שעורה, אפונה ותלתן, ומרעה. 

בלכיש 66 משקים חקלאים, כולם פעילים, והלכה למעשה מתפרנסות מהחקלאות למעלה ממאה משפחות, כלומר, כמעט לכל משק חקלאי יש בן/בת שממשיך את דרכה של משפחתו.             

 

תמונות מצורפות להודעה זו:

כרמים בלכיש (צילום: טלי דג)(צילום: טלי דג)כרמים בלכיש (צילום: טלי דג)פרחי שעווה (צילום: אורנה קלגרד)